Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hashimoto

stowarzyszenie, hashimoto

O Hashimoto

ban01m1 

Choroba Hashimoto pochodzi od nazwiska Dr Hakaru Hashimoto, japońskiego lekarza, który jako pierwszy opisał 4 przypadki tej choroby. Choroba Hashimoto to przewlekłe autoimmunologicne zapalenie tarczycy. W wyniku nieznanych do końca przyczyn, następuje wystąpienie układu immunologicznego przeciwko własnej tarczycy i powolne jej niszczenie.

Objawy:

 • Obniżona temperatura ciała – nawet poniżej 36 stop. C. Jest nam stale zimno nawet w ciepłe dni.
 • Depresja – mamy zmienne nastroje i popadamy w stany depresyjne
 • Nagły wzrost wagi – Jemy jak zwykle, ale nagle bez specjalnej przyczyny tyjemy. Mamy zaparcia. Mamy obrzęki, zwłaszcza twarzy .
 • Szorstka i sucha skóra – zwłaszcza na kolanach, łokciach i rękach, z ciemnymi przebarwieniami, mamy problem z wypadającymi włosami, zdarza się też łysienie plackowate.
 • Nieustanna senność i zmęczenie – budzimy się niewyspane. Nasze nawet drobne obowiązki nas przerastają. Mamy tzw. mgłę mózgu i osłabioną pamięć.
 • Obniżona odporność- szybko się przeziębiamy. Bolą nas często stawy.
 • Mamy trudności z zajściem w ciążę – a jeśli uda nam się zajść w ciążę, niestety czasami kończy się ona poronieniem.

Diagnostyka:

 • TSH – Hormon tyreotropowy (TSH) wytwarzany jest przez przysadkę mózgową. Zmniejszone stężenie TSH może świadczyć o nadczynności tarczycy, a zwiększone o jej niedoczynności
 • FT3 – Oznaczenie stężenia wolnej frakcji trijodotyroniny (FT3). Badanie służy do diagnostyki i monitorowania leczenia chorób tarczycy.
 • FT4 – Oznaczenie stężenia wolnej frakcji tyroksyny (FT4). Wzrost stężenia FT4 może towarzyszyć nadczynności, a spadek – niedoczynności tarczycy
 • Anty TPO – Badanie „anty-TPO” polega na oznaczeniu poziomu autoprzeciwciał skierowanych przeciwko antygenom tarczycy. Obecność anty-TPO stwierdza się u ponad 95% chorych na chorobę Hashimoto i u około 85% chorych na chorobę Gravesa-Basedowa.
 • Anty TG – Przeciwciała (anty-Tg) są przeciwciałami swoistymi w stosunku do tyreglobuliny (Tg), jednego z trzech antygenów tarczycy, które odgrywają rolę w chorobach autoimmunologicznych tarczycy. Tg jest produkowana przez tarczycę i stanowi główny składnik wydzieliny pęcherzyków tarczycy. Z Tg syntetyzowane są główne hormony tarczycy trijodotyronina – T3 i tyroksyna – T4. W niskich stężeniach anty-Tg występują u około 10 % zdrowych osób. Częściej przeciwciała tarczycowe wykrywanie są u chorych z nie tarczycowymi chorobami autoimmunologicznymi, jak: cukrzyca typu I, niedokrwistość złośliwa oraz u osób w wieku 60 – 80 lat a także u  osób poddanych zabiegom chirurgicznym tarczycy i jodoterapi i jodem radioaktywnym.
 • USG tarczycy – w przebiegu choroby Hashimoto stwierdza się zmniejszenie (lub zwiększenie) tarczycy i/lub zmniejszoną jej echogeniczność

Leczenie:

Nie ma dotychczas leków skutecznie leczących przewlekłe zapalenie limfocytowe niszczące tarczycę, dlatego leczenie choroby Hashimoto polega na leczeniu niedoczynności tarczycy syntetycznymi hormonami tarczycy. Lewotyroksyna jest zbliżona do hormonu , który wytwarza tarczyca i ma takie samo działanie. Regularne przyjmowanie brakujących hormonów tarczycy prowadzi do normalizacji stężenia TSH i powrotu do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Większość chorych zdiagnozowanych na początku choroby, można leczyć ambulatoryjnie. Jednak u osób z późną diagnozą i z ciężką niedoczynnością tarczycy lub dodatkowo ze współistniejącymi poważnymi chorobami (np. chorobą serca), może być konieczne leczenie szpitalne.

Lewotyroksynę należy przyjmować regularnie, najlepiej o tej samej porze, zwykle rano, koniecznie na czczo, około 30–60 minut przed posiłkiem. Lekarz ustala dawkę początkową leku indywidualnie w przypadku każdego pacjenta, w zależności od stopnia niedoczynności tarczycy i współistniejących chorób. Decyzję o leczeniu utajonej niedoczynności tarczycy podejmuje się indywidualnie w przypadku każdego chorego. Następnie lekarz przeprowadza kontrolne oznaczenie stężenia TSH i na podstawie jego wyniku modyfikuje dawkę leku. W dniu oznaczania stężenia TSH chory nie powinien przed badaniem przyjmować lewotyroksyny (lek należy przyjąć po pobraniu krwi). Początkowo konieczne mogą być częstsze kontrole tzw. trójki tarczycowej ( TSH , FT3, FT4) (co ok. 6–12 tyg.), natomiast po stabilnym wyrównaniu niedoczynności tarczycy kontrole mogą być rzadsze. Należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich innych przyjmowanych lekach, niektórych leków nie należy bowiem przyjmować razem z lewotyroksyną

Choroby współistniejące

 • Choroba Addisona, pierwotna niedoczynność kory nadnerczy,
 • Zespół Cushinga  – zespół objawów chorobowych związanych z występowaniem podwyższonego poziomu kortyzolu (lub innych steroidów nadnerczowych) w surowicy krwi. Najczęstszą przyczyną występowania zespołu Cushinga jest długotrwałe podawanie glikokortykosterydów w leczeniu innych chorób.
 • Cukrzyca typu 1
 • Inne choroby towarzyszące – to  bielactwo, łysienie plackowate, czy zanikowy nieżyt żołądka.
Reklamy